Náš e-shop si právě dává pauzu na údržbu, aby vše fungovalo tak, jak má. Nakoupit můžete na našem spřáteleném e-shopu eshop.vinosilova.cz. Děkujeme za pochopení a těšíme se, až vás znovu přivítáme.
Dobré a špatné zprávy pro české vinaře od české vlády
Můžeme konstatovat, že vinaři tento boj prohráli. Zrušení daňové uznatelnosti tichých vín je poškodí více než spotřební daň. Víno sice nezdraží, protože se vinařům podařilo obhájit nulovou spotřební daň na tichá vína, ale přišli o další daňovou výjimku, která na trhu mnohem více zvýhodňuje tichá vína.
To je novinka, která v uplynulém týdnu zasáhla vinařství v České republice. Tiché víno, které dosud spotřební dani nepodléhalo, se ocitlo v palebné linii vlády, která hledá zdroje příjmů do státního rozpočtu.
Národní ekonomická rada vlády (NEC) doporučila zdanění tichých vín, které by mělo přinést příjmy ve výši 4 až 5 miliard korun ročně. To je značná částka, která by mohla pokrýt některé další rozpočtové potřeby země. Proti tomuto záměru se však postavil Svaz vinařů a vinohradníků spolu s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou a dalšími poslanci.
Argumentem vinařů bylo, že zavedení spotřební daně na tichá vína by znevýhodnilo českou produkci vína na trhu. Zdražilo by totiž tichá vína a snížilo jejich konkurenceschopnost ve srovnání se šumivými víny a tvrdým alkoholem, které již spotřební dani podléhají. Kromě toho by tato opatření mohla mít negativní dopad na vývoz tichých vín.
Vláda nakonec ustoupila tlaku a zdanění tichých vín ze svého balíčku opatření vyřadila. Pro vinaře je to jistě úleva, ale je třeba mít na paměti, že tímto krokem se ztratila daňová výhoda, kterou tichá vína na trhu měla. To může mít dlouhodobé důsledky pro vinařský průmysl, který se bude muset vyrovnat s vyššími náklady a ztrátou konkurenční výhody.
Je zřejmé, že tato rozhodnutí mají komplexní dopad na ekonomiku a konkurenceschopnost českých vinařů. Je třeba najít rovnováhu mezi potřebou zvýšit příjmy státního rozpočtu a podporou domácího vinařství. Diskuse mezi vládou a vinařským svazem by měly pokračovat s cílem najít kompromisní řešení, které by bylo výhodné jak pro státní pokladnu, tak pro vinařský průmysl.
Vinaři čelí dalším výzvám a obtížím při přizpůsobování se novým podmínkám na trhu. Bude důležité najít inovativní způsoby, jak si udržet konkurenceschopnost a zároveň se vyrovnat s daňovými změnami. Pro budoucnost českých vinařů je zásadní podpora vlády a uznání významu vinařství pro ekonomiku země.
Zrušení daňové uznatelnosti tichých vín může bolet, ale je třeba hledat nové cesty a přizpůsobit se měnícím se podmínkám. Doufejme, že se podaří nalézt rovnováhu a že se podaří udržet prosperitu českého vinařství i přes tyto nové výzvy.
Tak tedy – držím Vám palce, milí vinaři!
(autor článku: Jozef Cerovský, ředitel Umění vína)