Max Švabinský
Max Švabinský (17.9.1873 Kroměříž - 10.2.1962 Praha) je český malíř, kreslíř a zejména ve svém secesním a později mytologickém či realistickém pojetím modelu nejvýznamnější český grafik.
Max Švabinský
Malba, kresba, grafika
O autorovi
Neobyčejná Švabinského kreslířská zručnost a rozmanitost grafických technik ho proslavila i ve Vídni či Paříži, získával medaile i uznání na světových soutěžích. Při prázdninové návštěvě Čech z pobytu v Paříži v 1899 si najednou plně uvědomuje své sepětí s krajinou Českomoravské vysočiny. Symbolickým zosobněním tohoto opravdu chudého kraje se mu stala dívčí postava jeho lásky a múzy Ely, kterou namaloval v prostém šatě vesnické dívky, sedící na pahorku u rozevláté břízky. Švabinský si toto místo zamiloval a stalo se mu na dlouhou dobu druhým domovem. Do Francie se nevrátil a v Československu pokračoval ve své celoživotní intenzivní práci, spojené s neutuchající láskou k přírodě i ženě.
Navrhnul československé bankovky i poštovní známky, nakreslil portréty osobností z oblasti politiky, umění i vědy (snad nejznámějším je grafický list – portrét prezidenta Masaryka, visící v poslanecké sněmovně a objevující se v televizních přenosech jako "kulisa" rozhovorů, je i v naší nabídce).
Švabinský vytvořil rozsáhlé grafické dílo, jež prověřil čas a těší se (i díky příznivým cenám) popularitě jak u začínajících, tak pokročilých sběratelů výtvarného umění.